In the Kitchen

Our experienced tutor’s, who range in nationalities and cultures, are energetic, patient and professional and there are classes to suit the novice or the aspiring master chef. We offer both evening  course’s and weekend workshops.

Students are required to bring two tea towels, a sharp knife, a butter knife, a fork and a spoon to all classes. Aprons are optional. Any additional material lists will be sent out on registration for individual courses. Please note: Ingredient fees are not included in the advertised price unless stated otherwise.

In many of our classes, ingredients can be purchases in advance, direct from the tutor for a cost of $10 to $15 per week depending on the dishes you are going to create.

Course Name Duration Price
Barista Course with NZQA Credits
3 weeks $250.00 incl.
Cafe Style Cooking
3 weeks $59.00 incl.
Cake Decorating
6 weeks $99.00 incl.
Cheesemaking
1 day $129.00 incl.
Cooking with Confidence - No experience needed!
5 weeks $89.00 incl.
Entertaining made Easy
3 Weeks $59.00 incl.
Healthy Meal Preparation
4 Weeks $75.00 incl.
Homemade Baking - for Beginners
3 weeks $49.00 incl.
Indian Cooking
3 weeks $59.00 incl.
Italian Cooking
3 Weeks $59.00 incl.
Korean Kimchi
1 day $29.00 incl.
Malaysian Cooking (Sat)
1 day $99.00 incl.
Mediterranean Cuisine
5 weeks $89.00 incl.
Mexican Cooking
5 weeks $89.00 incl.
Pasta Workshop
1 day $59.00 incl.
Persian Sweets
1 day $49.00 incl.
Preserves and Pickling
2 Weeks $49.00 incl.
South American Cooking
4 weeks $69.00 incl.
Spanish Fiesta
1 day $99.00 incl.
Spanish Tapas
2 weeks $39.00 incl.
Sugar Flowers
1 day $59.00 incl.
Tasty Thai Cooking
2 weeks $89.00 incl.

Students are required to bring two tea towels, a sharp knife, a butter knife, a fork and a spoon to all classes. Aprons are optional. Any additional material lists will be sent out on registration for individual courses. Please note: Ingredient fees are not included in the advertised price unless stated otherwise.

In many of our classes, ingredients can be purchases in advance, direct from the tutor for a cost of $10 to $15 per week depending on the dishes you are going to create.